Özel Yetenek Sınavları ne zaman yapılır sorusunu cevaplarsak; genel olarak YGS’ye (yeni adıyla TYT) girip LYS Sonuçlarının açıklanmasından sonra her üniversite kendi sınav takvimini açıklamaktaydı. Bu tarih de ekseriyetle Ağustos ayı içerisine denk gelmekteydi. Fakat özel yetenek sınavlarında baz alınacak puan türü YGS (TYT) puan türü olduğundan ve YGS’nin (TYT) de Nisan gibi yapılıp sonuçlarının akabinde açıklanması ile bir çok özel üniversite sınav tarihlerini öne çekmiş bulunmaktadır. Mayıs ayı sonunda sınav başvurularını kabul edip Haziran ayı içerisinde de sınavlarını yapmaktadırlar.
Devlet Üniversiteleri içinse pek değişen bir durum yok. Klasik tarihlere riayet eden devlet üniversiteleri Sınavlarını Temmuz sonu ve Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirmektedirler.

özel yetenek sınavları ve tarihleri

2019-2020 Özel Yetenek Sınavları ve Tarihleri

2019-2020 Özel Yetenek Sınavlarının ön kayıt tarihlerini, sınav tarihlerini, bölümleri ve kontenjanlarını, TYT taban puanlarını, sınavlara ait yönerge ve kılavuzları, başvuru adres ve linklerini ve önemli ayrıntılarını bulabileceğiniz listemiz yayında. Buraya tıklayarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz. 
Sınavlara girecek öğrencilere başarılar dileriz. 

Unutulmamalıdır ki her üniversite kendi sınav programını uyguladığından bazı üniversitelerin özel yetenek sınav tarihlerinde çakışmalar olmaktadır. Bu durumda sınava hazırlanmış olan özel yetenek öğrencisini tercih yapma durumuna iter. Bu hususta zararlı çıkmamak için ince eleyip sık dokuyarak kendimiz için en uygun tercihi yapmaya özen göstermeliyiz.
Ankara Resim Kursu olarak bu gibi durumlarda öğrencilerimizin eğitim danışmanlığını da yaparak en uygun olana beraber karar vermekteyiz.

Sizi arayıp bilgi verelim:


Error: Contact form not found.

Ya da siz bizi arayın +90 543 4541520


İç Mimarlık Bölümlerinin yetenek sınavları kalktı mı?

Sık sorulan sorulardan bir tanesi de İç Mimarlık Bölümlerine yetenek sınavları ile girilip girilmediğidir. Bu sorunun cevabı ise şöyle; Devlet Üniversiteleri  İç mimarlık ve çevre tasarımı bölümleri YÖK’ün aldığı karar doğrultusunda artık özel yetenek sınav puanı ile değil LYS (yeni adı ile AYT) puanı ile öğrenci alımı gerçekleştirmektedir. Bazı özel üniversiteler ise özel yetenek sınavı uygulamaya devam ediyorlar.

Bölümlere Göre Özel Yetenek Sınavlarında daha önce çıkmış desen, imgesel ve natürmort soruları için tıklayınız.

Üniversitelere Göre Özel Yetenek Sınavlarında çıkmış sorular için tıklayınız.

Gazi Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı çıkmış Soruları için Tıklayınız.

Hacettepe Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı çıkmış soruları için Tıklayınız.

Mimar Sinan Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı çıkmış soruları için Tıklayınız.

Grafik Tasarım Bölümü Özel Yetenek Sınav Soruları için Tıklayınız.

Resim Bölümü Özel Yetenek Sınav Soruları için Tıklayınız.

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Özel Yetenek Sınav Soruları için Tıklayınız.

Güzel Sanatlar Fakülteleri Özel Yetenek Sınavları

ANKARA RESİM KURSU

Kızılırmak Cad. No:5/3 Kızılay / Ankara

+90 543 4541520