Özel Yetenek Sınavları Ne Zaman Yapılır

5.0
02

Özel Yetenek Sınavları ne zaman yapılır?

Özel Yetenek Sınavları ne zaman yapılır sorusunu cevaplarsak; genel olarak YGS’ye (yeni adıyla TYT) girip LYS (yeni adıyla AYT) Sonuçlarının açıklanmasından sonra her üniversite kendi sınav takvimini açıklamaktaydı. Bu tarih de ekseriyetle Ağustos ayı içerisine denk gelmekteydi. Fakat özel yetenek sınavlarında baz alınacak puan türü YGS (TYT) puan türü olduğundan ve YGS’nin (TYT) de Nisan gibi yapılıp sonuçlarının akabinde açıklanması ile bir çok özel üniversite sınav tarihlerini öne çekmiş bulunmaktadır. (Düzeltme : 2018 YKS SINAVININ TYT oturumu 30 Haziran 2018 günü yapılacağından sonuçlarının açıklanması ile Özel Yetenek Sınavlarının Ön Kayıt Tarihlerinin başlamasını bekliyoruz.)Mayıs ayı sonunda sınav başvurularını kabul edip Haziran ayı içerisinde de sınavlarını yapmaktadırlar.
Devlet Üniversiteleri içinse pek değişen bir durum yok. Klasik tarihlere riayet eden devlet üniversiteleri Sınavlarını Temmuz sonu ve Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirmektedirler.

Unutulmamalıdır ki her üniversite kendi sınav programını uyguladığından bazı üniversitelerin özel yetenek sınav tarihlerinde çakışmalar olmaktadır. Bu durumda sınava hazırlanmış olan özel yetenek öğrencisini tercih yapma durumuna iter. Bu hususta zararlı çıkmamak için ince eleyip sık dokuyarak kendimiz için en uygun tercihi yapmaya özen göstermeliyiz.
Ankara Resim Kursu olarak bu gibi durumlarda öğrencilerimizin eğitim danışmanlığını da yaparak en uygun olana beraber karar vermekteyiz.

Sizi arayıp bilgi verelim:


Ya da siz bizi arayın +90 543 4541520


İç Mimarlık Bölümlerinin yetenek sınavları kalktı mı?

Sık sorulan sorulardan bir tanesi de İç Mimarlık Bölümlerine yetenek sınavları ile girilip girilmediğidir. Bu sorunun cevabı ise şöyle; Devlet Üniversiteleri  İç mimarlık ve çevre tasarımı bölümleri YÖK’ün aldığı karar doğrultusunda artık özel yetenek sınav puanı ile değil LYS (yeni adı ile AYT) puanı ile öğrenci alımı gerçekleştirmektedir. Bazı özel üniversiteler ise özel yetenek sınavı uygulamaya devam ediyorlar.

Özel Yetenek Sınavları Ne Zaman
Özel Yetenek Sınavında Desen Çizimi

Bölümlere Göre Özel Yetenek Sınavlarında daha önce çıkmış desen, imgesel ve natürmort soruları için tıklayınız.

Üniversitelere Göre Özel Yetenek Sınavlarında çıkmış sorular için tıklayınız.

Gazi Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı çıkmış Soruları için Tıklayınız.

Hacettepe Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı çıkmış soruları için Tıklayınız.

Mimar Sinan Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı çıkmış soruları için Tıklayınız.

Grafik Tasarım Bölümü Özel Yetenek Sınav Soruları için Tıklayınız.

Resim Bölümü Özel Yetenek Sınav Soruları için Tıklayınız.

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Özel Yetenek Sınav Soruları için Tıklayınız.

Güzel Sanatlar Fakülteleri Özel Yetenek Sınavları

ANKARA RESİM KURSU

Kızılırmak Cad. No:5/3 Kızılay / Ankara

+90 543 4541520

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ön kayıt yaptırmak için tıklayınızKAYIT OL
+