Özel Yetenek Sınavları Ne Zaman Yapılır?

Özel Yetenek Sınavı Tarihleri

2021-2022 Özel Yetenek Sınavı Tarihlerini geniş kapsamlı olarak beraber oluşturuyoruz. Gönüllülerden oluşan bir ekiple sınav tarihlerini ve detaylarını hazırlıyoruz. Siz de aşağıdaki formu kullanarak yetenek sınavını açıklayan okulları bizimle paylaşabilir, yetenek sınavına girecek öğrencilere yardımcı olabilirsiniz. Katkıda bulunduğunuz okulun altına isminizi ve sosyal medya profilinizi ekleyebilirsiniz.

Özel Yetenek Sınavları Ne Zaman? Özel Yetenek Sınavlarında genel olarak YGS’ye girip LYS Sonuçlarının açıklanmasından sonra her üniversite kendi sınav takvimini açıklamaktaydı. Bu tarih de ekseriyetle Ağustos ayı içerisine denk gelmekteydi. Fakat özel yetenek sınavlarında baz alınacak puan türü YGS puan türü olduğundan ve YGS’nin de Nisan gibi yapılıp sonuçlarının akabinde açıklanması ile bir çok özel üniversite sınav tarihlerini öne çekmiş bulunmaktadır. Mayıs ayı sonunda sınav başvurularını kabul edip Haziran ayı içerisinde de sınavlarını yapmaktadırlar.
Devlet Üniversiteleri içinse pek değişen bir durum yok. Klasik tarihlere riayet eden devlet üniversiteleri Sınavlarını Temmuz sonu ve Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirmektedirler.

Unutulmamalıdır ki her üniversite kendi sınav programını uyguladığından bazı üniversitelerin özel yetenek sınav tarihlerinde çakışmalar olmaktadır. Bu durumda sınava hazırlanmış olan özel yetenek öğrencisini tercih yapma durumuna iter. Bu hususta zararlı çıkmamak için ince eleyip sık dokuyarak kendimiz için en uygun tercihi yapmaya özen göstermeliyiz.
Ankara Resim Kursu olarak bu gibi durumlarda öğrencilerimizin eğitim danışmanlığını da yaparak en uygun olana beraber karar vermekteyiz.

Özel Yetenek Sınavlarında daha önce çıkmış desen, imgesel ve natürmort soruları için tıklayınız.

Yazar Hakkında

ankararesimkursu

Founder

Herkes için resim kursu anlayışı ile çocuklar ve yetişkinler için resim kursu ve güzel sanatlar özel yetenek sınavlarına hazırlık dersleri vermekteyiz.

Tüm yazıları göster