Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Özel Yetenek Sınavlarna Hazırlık

İmgesel kompozisyon çizimleri yetenek sınavlarının temelini oluşturuyor. Tekstil ve Moda tasarımında, beklenenler ise elbette ki hem tekstil hem de modaya dair detaylar içerecektir. Önceki yetenek sınavlarında bölüm için istenen komposizyonlardan biri bir kız çocuğunun odası ve de odada yatağın nevresimini değiştiren bir anne olmuştur. Benzer şekilde vereceğimiz bir örnek de şu olacak; canlı manken üzerinde prova yapan bir terzi ve de mankenin üzerinde dantel ve tülden oluşan elbise.

moda-tasarimi

Bir modaevinin atmosferi ve burada çalışan insanların, malzeme ve dekorasyon detayları ile birlikte çizilmesi, defileden kesitler ve modacının defile sonunda iki mankeni ile birlikte yürüyüşü gibi kareler önceli yıllarda farklı üniversitelerin yetenek sınavlarında adaylara sunulmuş olan beklentilerdir. Tekstil ve moda tasarımı, kumaşlar ve dokuları ile birebir ilişkili olduğundan, özel yetenek sınavları da bu detay üzerinde duruyor. Kumaş mağazasında üç top kumaşı müşteriye gösteren tezgâhtar, bu bağlamda geçmişte istenmiş olan yetenek sınavı çizimlerinden biridir. Detayları özgün bir şekilde siz netleştirseniz de temelde kompozisyon belirtilmektedir ve sizden belli bir çerçeve içerisinde çizim yapmanız istenmektedir. Son olarak bu anlamda bir örnek verecek olursak, geçmiş yılların en çok konuşulan sorularından birini paylaşabiliriz; Saten elbise giymiş olan bir kadın, kürk denemektedir. Aynı zamanda ona yardımcı olan ekose gömlekli bir erkek satıcı mevcuttur. Parlak kumaştan kostüm diken terzi ise şüphesiz ki öğrencileri zorlayan ve dolayısıyla akılda kalan sınav örneklerinden biridir. Buradan da anladığımız üzere, kumaş dokuları, sınavın en can alıcı noktası olmaktadır.

Yazar Hakkında

ankararesimkursu

Founder

Herkes için resim kursu anlayışı ile çocuklar ve yetişkinler için resim kursu ve güzel sanatlar özel yetenek sınavlarına hazırlık dersleri vermekteyiz.

Tüm yazıları göster